Kategorie
blog

Zasiłek pogrzebowy – kto może go dostać i jakie dokumenty są potrzebne?

Koszty organizacji ceremonii pogrzebowej mogą być bardzo dużym obciążeniem dla rodziny zmarłego. Wsparciem finansowym w tym trudnym czasie ma być zasiłek pogrzebowy z ZUSu. By jednak go uzyskać, trzeba spełnić ściśle określone wymagania i dostarczyć odpowiednie dokumenty. Sprawdź, jak ubiegać się o zasiłek pogrzebowy, kto może go dostać i jakie dokumenty są potrzebne.

Zasiłek pogrzebowy z ZUSu to wsparcie finansowe zwane świadczeniem, wypłacane jednorazowo z systemu ubezpieczeń społecznych. Ma na celu pokrycie kosztów poniesionych z tytułu organizacji pogrzebu. Pieniądze należą się nie tylko osobom spokrewnionym. By móc ubiegać się o to świadczenie, wnioskodawca musi przede wszystkim dostarczyć dokumenty potwierdzające wszystkie wydatki.

Zasiłek pogrzebowy z ZUSu – terminy i kwoty

Dokumenty do zasiłku pogrzebowego, jakich oczekuje ZUS, muszą zostać dostarczone do 12 miesięcy od dnia śmierci. Wnioskodawca otrzymuje świadczenie w terminie 30 dni od momentu stwierdzenia uprawnień do zasiłku. Pytanie tylko, czy zasiłek pogrzebowy wystarczy na pochówek? Kwota, jaka należy się z tego tytułu, to 4000 zł. Biorąc pod uwagę ilość wydatków oraz kwoty, z jakimi trzeba zmierzyć się, organizując ceremonię, nie jest to dużo. Wysokie koszty pogrzebu a zasiłek pogrzebowy w kwocie 4000 zł to jednak spora różnica. Mimo to dzięki pozyskanym środkom można pokryć znaczną część wydatków. Dlatego warto się o nie ubiegać.

Kto może ubiegać się o zasiłek pogrzebowy?

Przysługuje przede wszystkim rodzinie. Za członka rodziny uznaje się następujące osoby:

  • małżonka,
  • rodziców, ojczyma, macochę,
  • dzieci własne, dzieci drugiego małżonka, dzieci przysposobione,
  • dzieci przyjęte na wychowanie (w ramach rodziny zastępczej),
  • rodzeństwo,
  • dziadków,
  • wnuki,
  • osoby, nad którymi została ustanowiona opieka prawna.

O zasiłek pogrzebowy z ZUSu mogą ubiegać się również:

  • pracodawca,
  • dom pomocy społecznej,
  • gmina,
  • powiat,
  • osoba prawna kościoła,
  • osoba obca.

Zanim ktokolwiek zacznie starać się o zasiłek pogrzebowy, musi w pierwszej kolejności pokryć koszty pogrzebu. Za potwierdzenie mogą posłużyć faktury.

Dokumenty do zasiłku pogrzebowego – co należy przygotować?

Podstawowym dokumentem do zasiłku pogrzebowego wymaganym przez ZUS jest wniosek (druk Z-12). Ponadto trzeba dostarczyć odpis skrócony aktu zgonu lub akt urodzenia martwego dziecka. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wymaga również przedstawienia oryginałów rachunków poniesionych kosztów pogrzebu (ewentualnie mogą to być kopie rachunków, ale potwierdzone przez notariusza).

Kolejnym ważnym dokumentem jest ten potwierdzający pokrewieństwo lub powinowactwo wnioskodawcy z osobą zmarłą. Należy pamiętać o zaświadczeniu płatnika składek o podleganiu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowym. Takiego zaświadczenia nie wymaga się w przypadku osoby prowadzącej działalność, osoby z nią współpracującej, duchownego czy członka rodziny takiej osoby.

Formalności związane z ubieganiem się o zasiłek pogrzebowy z ZUSu bywają w tym trudnym czasie dodatkowym kłopotem. Ogromnym ułatwieniem może być skorzystanie z pomocy zakładu pogrzebowego. Dzięki specjalnej usłudze do momentu uzyskania świadczenia, koszty pogrzebu podlegają kredytowaniu. Jeżeli stoisz przed tym niezwykle trudnym zadaniem, pamiętaj, że wszystkim może zająć się Olimp – zakład pogrzebowy z Warszawy. Zapoznaj się z pełną ofertą na stronie: https://www.olimp-pogrzeby.com/uslugi/kredytujemy-koszty-pogrzebu/.

Autor: Olimp

Myśl przyświecająca nam na każdym kroku, gdy tylko wstępują Państwo w progi naszego Domu Pogrzebowego Olimp jest taka, by nie ranić serc, które już pogrążone są w żałobie i smutku po stracie najbliższych.
Nasz zakład pogrzebowy, świadczący usługi pogrzebowe na terenie Warszawy, istnieje na rynku już od 1983 roku, pomagając Państwu w organizacji uroczystości pogrzebowych religijnych, jak i świeckich.

Exit mobile version