Kategorie
blog

Od czego zacząć załatwianie pogrzebu?

Chociaż profesjonalne firmy pogrzebowe w Warszawie mogą zadbać o wiele aspektów pogrzebu, to jednak do członków rodziny należy obowiązek załatwienia wszystkich niezbędnych formalności jeszcze przed zgłoszeniem się do wybranego ZUP. Najważniejsze są zawsze dokumenty potwierdzające zgon, czyli karta zgonu, na podstawie której – na wniosek członka rodziny – Urząd Stanu Cywilnego wydaje akt zgonu. Dopiero po ich uzyskaniu można przystąpić do kolejnych przygotowań do pogrzebu. W razie potrzeby warto wiedzieć, od czego zacząć załatwianie pogrzebu, aby uniknąć stresowych sytuacji i opóźnienia w pochówku zmarłego.

Poniżej przedstawiamy cały proces w kilku krokach, które ułatwią załatwienie wymaganych spraw w związku z pogrzebem w Warszawie.

Od czego zacząć przygotowania do pogrzebu?

Po śmierci bliskiej osoby, jeszcze przed zgłoszeniem się do wybranego zakładu pogrzebowego w Warszawie, konieczne jest zadbanie o wszystkie formalności pogrzebowe i dokumenty niezbędne do zamówienia pochówku. Każda rodzina musi zadbać we własnym zakresie o kilka najistotniejszych kwestii.

  1. Uzyskanie karty zgonu – to pierwszy i najważniejszy dokument, jaki trzeba pozyskać po czyjejś śmierci. Jeśli zgon nastąpił w domu, rodzina powinna wezwać lekarza rodzinnego, który potwierdzi zgon i wyda kartę. Jeśli zgon nastąpił w szpitalu, dokument zostanie sporządzony właśnie tam.
  2. Skontaktowanie się z wybranym zakładem pogrzebowym w Warszawie – pracownicy odbiorą ciało zmarłego ze szpitala lub domu i przewiozą do chłodni, gdzie będzie ono oczekiwać na moment pochówku. Jeśli ciało do czasu przybycia osób z zakładu pogrzebowego przebywało w szpitalnej kostnicy, podczas jego wydania musi być obecny ktoś z rodziny, aby potwierdzić tożsamość tej osoby.
  3. Zgłoszenie śmierci w Urzędzie Stanu Cywilnego w ciągu 3 dni od chwili śmierci przez jedną z najbliższych osób zmarłego, kolejno: małżonka, dziecko, najbliższego krewnego lub powinowatego, ewentualnie pełnomocnika rodziny. Jeśli śmierć nastąpiła z powodu choroby zakaźnej, czas ten jest skracany do jednej doby.
  4. Wystąpienie i wystawienie w tym samym urzędzie aktu zgonu, potrzebnego do załatwienia pozostałych formalności pogrzebowych, w tym do uzyskania zasiłku pogrzebowego z ZUS. Aby USC wystawił taki dokument, należy w nim wypełnić i złożyć wniosek.
  5. Ustalenie z właściwym księdzem daty i godziny pogrzebu.
  6. Wykupienie kwatery na cmentarzu i podpisanie w tym celu stosownej umowy z władzami administracyjnymi cmentarza. Niektóre zakłady pogrzebowe w Warszawie w tej kwestii udzielają wsparcia rodzinie zmarłego i załatwiają tę sprawę w imieniu swoich klientów.

Przygotowania do pogrzebu – o co zadba zakład pogrzebowy w Warszawie krok po kroku

Część spraw związanych z pogrzebem w Warszawie można załatwić bezpośrednio z zakładem pogrzebowym. Po skontaktowaniu się z przedstawicielem takiej firmy również trzeba ustalić najważniejsze kwestie, takie jak:

  • charakter ceremonii: świecki lub wyznaniowy;
  • zlecenie przygotowania ciała, czyli jego umycie, umalowanie, uczesanie i ubranie;
  • przygotowanie klepsydry;
  • przygotowanie wieńców i kwiatów;
  • wybranie oprawy muzycznej;
  • zakup trumny lub urny;
  • ustalenie rodzaju pochówku, czyli pogrzebu lub kremacji ciała.

Niektóre zakłady pogrzebowe w Warszawie dodatkowo oferują możliwość przetransportowania uczestników pogrzebu na miejsce odbywania się stypy lub sami organizują takie przyjęcia na cześć zmarłego w wynajmowanych przez siebie salach.

Obecnie zakłady pogrzebowe w Warszawie, oferujące kompleksowe usługi w tym zakresie, odciążają rodziny ze sporej części obowiązków, pozwalając lepiej skupić się na przeżywaniu ostatniego pożegnania z bliskim.

Autor: Olimp

Myśl przyświecająca nam na każdym kroku, gdy tylko wstępują Państwo w progi naszego Domu Pogrzebowego Olimp jest taka, by nie ranić serc, które już pogrążone są w żałobie i smutku po stracie najbliższych.
Nasz zakład pogrzebowy, świadczący usługi pogrzebowe na terenie Warszawy, istnieje na rynku już od 1983 roku, pomagając Państwu w organizacji uroczystości pogrzebowych religijnych, jak i świeckich.

Exit mobile version