Zasiłek pogrzebowy jest jednorazowym świadczeniem pozwalającym pokryć koszty pochówku. Wypłaca go Zakład Ubezpieczeń Społecznych na wniosek osoby uprawnionej. Wysokość świadczenia wynosi 4.000 złotych, a jego przyznawanie regulują przepisy ustawy z dn. 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Sprawdź, czy zasiłek pogrzebowy należy się każdemu?
Podstawową regułą, wskazującą osoby, które mogą starać się o wypłatę świadczenia, jest rzeczywiste pokrycie kosztów pogrzebu. Należy więc udokumentować fakt opłacenia wszelkich należności związanych z pochówkiem. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem są faktury wystawiane na płatnika, które następnie należy przekazać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wraz z wnioskiem.
Spis treści:
Zasiłek pogrzebowy ZUS
Aby otrzymać zasiłek pogrzebowy z ZUS, należy zgromadzić komplet dokumentów. Podstawowym jest wniosek Z-12, jaki znajdziecie na stronach internetowych www.zus.gov.pl, a także w każdej jednostce terenowej ZUS. Warto też zwrócić się do zakładu pogrzebowego, który pomaga w załatwieniu wszelkich formalności. Obowiązkowym załącznikiem do wniosku jest akt zgonu, a w przypadku dzieci, które urodziły się martwe – akt urodzenia wraz z odpowiednią adnotacją.
Zasiłek pogrzebowy w 2021 roku nie różni się procedurą ani wysokością od tego, który przyznawany był wcześniej. Kwota bowiem jest stała od 2011 roku. Świadczenie otrzymuje osoba uprawniona w ciągu 30 dni od daty złożenia wniosku. Warto pamiętać, że prawo do zasiłku przysługuje zarówno członkowi rodziny, jak i pracodawcy, domowi pomocy społecznej, gminie, powiatowi, kościołowi lub związkowi wyznaniowemu, a także osobie obcej. Warunkiem uprawniającym do wypłaty jest udokumentowanie pokrycia kosztów pogrzebu.
Zasiłek pogrzebowy ZUS ile się czeka?
Warto wiedzieć, starając się o zasiłek pogrzebowy ZUS, ile się czeka na rozpatrzenie wniosku? Jeśli złożyliśmy wszystkie wymagane dokumenty, wypłata powinna nastąpić w ciągu 30 dni. Przepisy przewidują maksymalny czas, w którym można ubiegać się o zasiłek. Termin ten wynosi 12 miesięcy od dnia śmierci osoby bliskiej. Aby uniknąć wezwania z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do uzupełnienia wniosku, należy do niego dołączyć także zaświadczenie płatnika składek o podleganiu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu.
Czy w związku ze śmiercią osoby bliskiej możemy też otrzymać z PZU zasiłek pogrzebowy? Nie, towarzystwa ubezpieczeniowe nie są uprawnione do wypłaty zasiłków pogrzebowych. Można natomiast, jeśli zmarły posiadał polisę, uzyskać jednorazowe świadczenie. Jego wysokość oraz sposób przyznawania regulowane są przez każdego ubezpieczyciela indywidualnie. Należy także wspomnieć o osobach ubezpieczonych w KRUS. Zasiłek pogrzebowy w tym przypadku podlega podobnym rygorom prawnym jak ten wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Należy złożyć wniosek KRUS SR-26 oraz wszystkie niezbędne dokumenty, aby uzyskać świadczenie.
Zasiłek pogrzebowy z MOPS
Co zrobić w sytuacji, w której rodzina nie jest uprawniona do otrzymania świadczenia z ZUS, a musi pokryć koszty pochówku? Wówczas można zwrócić się o zasiłek pogrzebowy z MOPS. Jest to pomoc przeznaczona dla osób spełniających określone kryteria, w tym dochodowe. Na wniosek członków rodziny MOPS może przyznać specjalne świadczenie. Aby je uzyskać, niezbędne jest przedstawienie odpisu aktu zgonu, zaświadczenia o braku uprawnień zmarłego oraz członków jego rodziny do zasiłku, a w niektórych przypadkach dokumentów potwierdzających sytuację materialną. Wnioski wraz z wymaganymi załącznikami należy złożyć w ośrodku pomocy społecznej właściwym dla ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego.
Zasiłek pogrzebowy jest świadczeniem mającym na celu pomóc w sfinansowaniu kosztów pochówku. Aby uniknąć angażowania własnych środków, warto skorzystać z możliwości bezgotówkowego rozliczenia się z zakładem pogrzebowym. Wszelkie opłaty są wówczas pokrywane z przyznanego świadczenia, a klient uiszcza jedynie różnicę pomiędzy rzeczywistymi kosztami pogrzebu a zasiłkiem.