Proces ekshumacji ma służyć wydobyciu szczątków lub zwłok z miejsca pochówku – stałego albo tymczasowego – i przetransportowanie ich w inne, wyznaczone miejsce na tym samym lub innym cmentarzu. Ekshumacji można dokonać w razie chęci wyremontowania grobowca lub gdy tak nakaże sąd w celu wykonania badań. Jako ekshumację uważa się również pochowanie w istniejącym grobie kolejnego zmarłego, jeśli możliwe jest stworzenie grobu głębinowego.
Ze względów sanitarnych, wydobywanie szczątków zmarłych musi odbywać się w ściśle określonych warunkach. Obecnie większe zakłady pogrzebowe oferują w tym zakresie kompleksowe usługi. Cały proces wymaga jednak dopełnienia urzędowych formalności. Jeszcze przed zgłoszeniem się do ZUP warto sprawdzić, jak wygląda procedura ekshumacji zwłok w Warszawie.
Spis treści:
Ekshumacja zwłok – przepisy
Procedura ekshumacji zwłok w Warszawie wymaga przede wszystkim uzyskania urzędowego zezwolenia na ekshumację zwłok. W pierwszej kolejności, aby je uzyskać,należy wypełnić i złożyć wniosek do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, właściwego dla konkretnego miejsca, w jakim pochowane są zwłoki lub szczątki. Do ekshumacji zwłok przepisy wymagają zgody wszystkich osób upoważnionych do decydowania w tej kwestii. Wszelkie wynikające z tego tytułu spory są rozstrzygane przez sąd powszechny.
Do dopełnienia formalności konieczne jest również przedstawienie kilku dokumentów:
- aktu zgonu,
- zgody zarządców obu cmentarzy – zarówno tego, z którego zwłoki lub szczątki mają być ekshumowane, jak i tego, na który mają zostać przetransportowane.
W niektórych przypadkach ekshumację zwłok przepisy ograniczają. Chodzi tu o osoby zmarłe na choroby zakaźne. W ich przypadku wnioskować o ekshumację można nie wcześniej niż po dwóch latach od chwili pochówku.
Jednocześnie przepisy wyraźnie mówią, że złożenie wniosku i dopełnienie formalności nie zawsze jest równoznaczne z otrzymaniem zgody na ekshumację zwłok w Warszawie.
Kto może otrzymać zezwolenie na ekshumację zwłok?
O zgodę na ekshumację zwłok w Warszawie mogą wnioskować w pierwszej kolejności osoby uprawnione do pochowania zmarłego (czyli zwykle członkowie rodziny, po uzyskaniu zgody z inspektoratu sanitarnego), prokurator albo sędzia oraz poprzez inspektora sanitarnego, po podjęciu decyzji o likwidacji cmentarza. Wśród rodziny zmarłego wnioskować może współmałżonek, dzieci, wnukowie, prawnukowie, rodzice, dziadkowie, rodzeństwo oraz kuzynostwo, zięciowie, teściowie, synowe, a nawet osoba niezwiązana w żaden sposób z rodziną, która chce się podjąć ekshumacji zwłok w Warszawie.
Kto może wykonać ekshumację zwłok w Warszawie?
Przygotowaniem i przeprowadzeniem ekshumacji zwłok w Warszawie powinna zawsze zająć się profesjonalna firma, posiadająca odpowiednie uprawnienia. Jedną z nich, działającą od lat na terenie stolicy, jest zakład pogrzebowy Olimp, oferujący kompleksowe przeprowadzenie przez cały proces, w tym pomoc w załatwieniu formalności.
Jeśli szczątki lub zwłoki mają zostać ekshumowane przed upływem 20 lat od dnia pochówku, to wydobywa się je wraz z trumną i w takim stanie transportuje w nowe miejsce. Nieotwieraną trumnę umieszcza się w szczelnej skrzyni, wyłożonej blachą, przeznaczonej jedynie do tego celu.
Jeśli ekshumacja zwłok w Warszawie dotyczy zwłok lub szczątek, których pochówek miał miejsce ponad 20 lat temu, to wraz z resztkami starej trumny wkłada się je do nowej i tak zakopuje w wyznaczonym miejscu.
Mając pozwolenie na ekshumację zwłok oraz chcąc przeprowadzić cały proces profesjonalnie i szybko, warto zdecydować się na najbardziej doświadczone zakłady pogrzebowe.