Trumna do kremacji wykorzystywana jest podczas spopielenia zwłok. To w niej umieszczane jest ciało już w zakładzie pogrzebowym, gdy rodzina podejmie decyzję o kremacji. Jej wygląd różni się znacznie od klasycznej trumny, przede wszystkim z uwagi na rodzaj materiału, z jakiego została wykonana oraz brak metalowych okuć i ornamentów.
Inna jest także kwota, jaką trzeba zapłacić za trumnę kremacyjną. Jej cena jest niższa od tradycyjnych trumien, gdyż – jak wspomnieliśmy wcześniej – wykonana jest z innych materiałów. Ta kwestia ma kluczowe znaczenie, ponieważ brak elementów metalowych oraz cienkie drewno lub karton, jako surowiec, z którego produkuje się trumny kremacyjne, wynikają wprost z wymagań pieców kremacyjnych, w których metal nie ulega spopieleniu.
Spis treści:
Trumny kremacyjne
Trumny kremacyjne wykonywane są najczęściej z cienkiego drewna. Surowiec ten bardzo szybko się pali, co sprawia, że sam zabieg kremacji przebiega znacznie szybciej. Wspomnieliśmy już, że nie znajdują się na trumnie żadne metalowe elementy, w tym okucia, dekoracje czy ornamenty. Nie oznacza to, że wieko pozbawione jest choćby symboli religijnych. Umieszcza się na nim zwykle drewniany krzyż.
Innym rodzajem trumien kremacyjnych, które są alternatywą dla wersji drewnianych, są trumny kartonowe. Tu również należy wyjaśnić, że produkowane są specjalnie do tego celu i wyglądają bardzo estetycznie. Przypominają nieco klasyczną trumnę, z tym że ich kształt jest najczęściej prostokątny. Oprócz materiału, z jakiego wykonane są trumny kremacyjne, różnicuje je także cena.
Ile kosztuje trumna do kremacji?
To, ile kosztuje trumna do kremacji, determinowane jest przede wszystkim przez rodzaj trumny, na jaki decyduje się rodzina. Podstawową i najtańszą wersją jest trumna kartonowa, której cena – w zależności od oferty konkretnego zakładu pogrzebowego – wynosi od 300 złotych. Drewniana trumna natomiast kosztuje od 600 do nawet 1.000 złotych, ponieważ dostępne są różne wersje trumien kremacyjnych drewnianych.
Warto wspomnieć, że to kwoty niższe od trumien wykorzystywanych w klasycznych pochówkach. Niezależnie jednak od wersji trumny kremacyjnej, każda z nich wyposażona jest w środku podobnie, czyli posiada wyściółkę oraz elementy materiałowe, podobne do tych, jakie spotykamy w zwykłych trumnach. Zapewnia to transport zwłok w warunkach gwarantujących poszanowanie godności zmarłego.
Trumna kremacyjna, mimo że podobna do klasycznej, znacząco się od niej różni. Chodzi o materiał, z jakiego jest produkowana, a także cenę. Wyboru konkretnej wersji należy dokonać już na etapie podejmowania decyzji o kremacji, ponieważ ciało na czas transportu do spopielarni zostanie złożone w trumnie drewnianej lub kartonowej.