Zasiłek pogrzebowy jest świadczeniem, jakie należne jest osobie pokrywającej koszty pochówku. Nie zawsze musi być to członek najbliższej rodziny, o zwrot wydatków bowiem może się ubiegać pracodawca, dom pomocy społecznej czy kościół albo związek wyznaniowy. Najważniejsza zasada, obowiązująca przy zasiłkach pogrzebowych mówi, że o pieniądze występuje ten, kto fizycznie opłacił koszty pochówku i posiada na to stosowną dokumentację.
Aby udowodnić przed ZUS fakt poniesienia kosztów, należy poprosić zakład pogrzebowy o wystawienie imiennej faktury bądź rachunku. Jest to podstawowy dokument, jakim należy się posługiwać w kontaktach z urzędnikami. Trzeba jednak pamiętać, że to tylko jeden z szeregu wymogów, które musimy spełnić, chcąc otrzymać świadczenie. Jak wygląda procedura przyznawania zasiłku?
Spis treści:
Zasiłek pogrzebowy ZUS
Aby otrzymać zasiłek pogrzebowy ZUS, konieczne jest wypełnienie i złożenie wniosku Z-12, który dostępny jest online lub w każdym oddziale świadczeniodawcy. Druki można także pobrać i wypełnić w zakładach pogrzebowych. W formularzu musimy podać dane osoby zmarłej, wraz z jej numerem PESEL oraz serią i numerem dowodu tożsamości. Konieczne jest także wskazanie, czy zmarły otrzymywał świadczenia z ZUS lub był objęty powszechnymi ubezpieczeniami emerytalnymi i rentowymi na przykład z tytułu zatrudnienia.
W kolejnym kroku należy określić stopień pokrewieństwa ze zmarłym, a później wpisać wszystkie dane wnioskodawcy. Gdy zmarły nie podlegał ubezpieczeniom ani nie pobierał żadnego świadczenia z ZUS, trzeba wskazać swój tytuł do ubezpieczenia. Ostatnim elementem jest wskazanie sposobu przekazania pieniędzy, co może nastąpić przelewem lub przekazem pocztowym. Dokumenty, jakie należy załączyć do wniosku, obejmują skrócony odpis aktu zgonu, oryginały rachunków potwierdzających uiszczenie kosztów pogrzebu, dokument potwierdzający tożsamość wnioskodawcy, a także potwierdzenie stopnia pokrewieństwa. Należy również przekazać zaświadczenie płatnika składek o podleganiu obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym.
Ile wynosi zasiłek pogrzebowy?
To, ile wynosi zasiłek pogrzebowy, nie jest kwestią uznaniowości urzędnika rozpoznającego wniosek, ale wynika wprost z obowiązujących przepisów prawa. Aktualna wysokość świadczenia nie zmieniła się od 2011 roku, gdy ustalono ją na maksymalnym poziomie 4 tysięcy złotych. Obecnie trwają prace legislacyjne, których celem jest zwiększenie tej kwoty, gdyż jest niewystarczająca do pokrycia wszystkich kosztów pogrzebu.
Należy wskazać, że nawet jeśli rzeczywiście poniesione wydatki przekroczyły wspomniane wcześniej 4 tysiące złotych, zasiłek i tak przysługuje do tej wysokości. Pamiętać trzeba, że wniosek o wypłatę świadczenia należy złożyć w ciągu dwunastu miesięcy od śmierci osoby, której organizujemy pogrzeb. Po tym czasie środki nie będą przysługiwać, chyba że wykażemy przed Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, że nie mogliśmy dotrzymać tego terminu na przykład z powodu późnego odnalezienia ciała.
Wnioskowanie o wypłatę zasiłku pogrzebowego nie jest procesem skomplikowanym, należy jedynie pamiętać o zgromadzeniu niezbędnej dokumentacji, jaką musimy dołączyć do składanego formularza. W jego wypełnieniu można liczyć na pomoc pracowników zakładu pogrzebowego, który organizuje pochówek.
Zobacz także: Jak uzyskać zasiłek pogrzebowy?