Kategorie
blog

Czy przy ekshumacji szczątków musi być obecny ksiądz?

Ekshumacja szczątków wykonywana jest w kilku przypadkach. Pomijając sytuacje nadzwyczajne, gdy zleci ją sąd lub prokuratura, rodzina korzysta z tej możliwości, gdy chce przenieść ciało osoby zmarłej do innego grobu na tym samym cmentarzu lub w zupełnie innym mieście. Warto pamiętać, że ekshumacji nie można dokonać na własną rękę, ale dopełnić procedur określonych w polskich przepisach. Podstawą jest wniosek o ekshumację, jaki składa się do właściwego inspektora sanitarnego.

Trzeba w nim zawrzeć wszelkie niezbędne informacje dotyczące osoby zmarłej, dołączając jej akt zgonu. Jeśli śmierć nastąpiła w ciągu dwóch lat poprzedzających ekshumację, niezbędne będzie także zaświadczenie, potwierdzające, że zmarły nie cierpiał na choroby zakaźne. To tylko kilka elementów, jakie należy przedstawić w stacji sanitarno – epidemiologicznej. O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Ekshumacja procedura

Wielu regulacjom i obostrzeniom podlega ekshumacja. Procedura przewiduje także, że do wniosku składanego do sanepidu należy dołączyć zaświadczenie zarządcy cmentarza o możliwości przeprowadzenia ekshumacji oraz pochówku w innym grobie. O ekshumację mogą starać się tylko bliscy zmarłego, dlatego też konieczne będzie uprawdopodobnienie swojego pokrewieństwa lub powinowactwa z osobą, której szczątki chcemy ekshumować.

Kolejną kwestią wartą omówienia jest termin wykonania ekshumacji. Nie może być to przypadkowy dzień. Przepisy regulują również to zagadnienie, precyzując, że czynności wydobycia szczątków z grobu mogą być realizowane jedynie w okresie od 16 października do 15 kwietnia, we wczesnych godzinach porannych. Jest to podyktowane między innymi względami bezpieczeństwa. Jeśli natomiast konieczna jest ekshumacja w innym terminie, wówczas niezbędna jest specjalna zgoda na ekshumację, wydana przez inspektora sanitarnego.

Ekshumacja zwłok Warszawa

Zatem, czy ekshumacja zwłok w Warszawie, czy w jakimkolwiek innym miejscu w kraju wymaga obecności księdza? Nie. Wydobycie, przeniesienie oraz ponowne złożenie w grobie szczątków zmarłego nie jest związane z koniecznością odprawiania nabożeństwa przez kapłana. Podczas ekshumacji na miejscu obecni są tylko najbliżsi, przedstawiciel inspektoratu sanitarnego, a także osoby dokonujące czynności technicznych, czyli odkrywające grób i przenoszące szczątki.

Warto także odnieść się do kwestii przewozu szczątków na inny cmentarz. Klasyczne zezwolenie na ekshumację nie obejmuje transportu. Trzeba wystąpić o specjalne pozwolenie lub zaświadczenie, na podstawie którego możliwe będzie przewiezienie i pochowanie szczątków na dowolnym cmentarzu. Inne procedury obowiązują także transport międzynarodowy, wówczas również trzeba zwrócić się do stacji sanitarnej, aby dopełnić wszelkich formalności.

Ekshumacja nie wymaga obecności księdza. Jest to czynność przeprowadzana w obecności najbliższych członków rodziny oraz przedstawiciela stacji sanitarno – epidemiologicznej. Należy jednak pamiętać, że wydobycie szczątków ściśle regulowane jest przez polskie przepisy. Można go dokonać jedynie w określonym czasie i na podstawie zezwolenia.

Autor: Olimp

Myśl przyświecająca nam na każdym kroku, gdy tylko wstępują Państwo w progi naszego Domu Pogrzebowego Olimp jest taka, by nie ranić serc, które już pogrążone są w żałobie i smutku po stracie najbliższych.
Nasz zakład pogrzebowy, świadczący usługi pogrzebowe na terenie Warszawy, istnieje na rynku już od 1983 roku, pomagając Państwu w organizacji uroczystości pogrzebowych religijnych, jak i świeckich.

Exit mobile version